Euro Melanoma Day

 

 

Euro Melanoma Day 2019 v Slovenskej republike

Vážená kolegyňa, vážený kolega, V mene Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti si Vás dovoľujem aj tento rok pozvať k aktívnej účasti na projekte preventívnej akcie Euro Melanoma Day 2019. V rámci preventívnej kampane EMD 2019 je našou snahou vyšetriť a  verifikovať podozrivé nálezy.Tento rok sme určili termín 13. – 24.5.2019. Posielame Vám 10 dotazníkov a prosíme Vás, aby ste si sami rozmnožili formuláre, ak vyšetríte viac pacientov, za čo Vám budeme vďační. Verifikované histologické nálezy môžete doložiť do 2 mesiacov po akcii poštou v obálke na tú istú adresu ako vyplnený dotazník, alebo emailom na adresu: kurucova@sls.sk . Vyplnené dotazníky Vás prosíme zaslať do 15. júna 2019 na adresu: Slovenská lekárska spoločnosť, Emília Kurucová, Cukrová 3, 813 22  Bratislava. Opätovne spoliehame na Vašu snahu a úsilie podporiť túto akciu.Ďakujem Vám za Vašu spoluprácu a ostávam so srdečným pozdravom. Doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD, prezident  SDVS

 

 

Znamienka krásy alebo záhuby?


Aj Cindy Crawfordová má znamienko, ktoré všetci považujú za sexi. Čo si o tom myslia onkológovia?
Zhubných nádorov kože stále pribúda. Melanóm je jedna z najagresívnejších foriem rakoviny a pacient sa z nej nikdy celkom nevylieči. Aj po desiatich rokoch zdanlivého pokoja môže opäť prepuknúť v novej sile. O tom, ako predísť zákernej chorobe, sa rozprávame s MUDr. Janou Havránkovou z Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Môžete odhadnúť, čo to má vlastne Cindy nad hornou perou?
Materské znamienko, tipujem, že intradermálny névocelulárny névus. Teraz vyzerá, že je v pokoji. Niekde som čítala, že jej odporúčali dať si ho vybrať, ale manažér povedal, že to tak má byť, vytvára jej imidž.
Nie je pohon na znamienka zbytočný? Ľudia si myslia, že je lepšie nechať ich na pokoji.
Panuje mýtus, že znamienok sa netreba dotýkať, lebo sa zvrhnú a začnú bujnieť. Je to nezmysel. Každé znamienko je potenciálne nebezpečné, ale ak ho chirurg vyberie tak, že z neho nič nezostane, nebezpečenstvo už nehrozí. Ak sa však preukáže, že už tam je nádor, ďalšia liečba závisí od toho, v akom je štádiu a či vytvoril metastázy. Čím skôr sa to zistí, tým má pacient väčšiu nádej na uzdravenie.
Prečo človeku počas života znamienka pribúdajú?
Odumreté bunky na povrchu pokožky neustále nahrádzajú nové, ktoré sa tvoria v jej spodných vrstvách. Môžu tak vznikať zhluky pigmentových buniek, teda materské znamienka, a rôzne druhy pigmentácií.
Naozaj sú všetky nebezpečné?

Hociktoré zo znamienok sa najmä vplyvom dnešnej ozónovej diery, nadmernému slneniu alebo návštevám solária môže zvrhnúť na život ohrozujúci rakovinový nádor. Netreba podceniť znamienka na miestach, kde ich neustále dráždime, napríklad pod golierom, na páse, na chodidlách či pod podprsenkou.
Kedy by už človek nemal odkladať návštevu kožného lekára?
Predovšetkým by si mal každý sám sledovať kožu a ak zistí, že niektoré znamienko mení farbu, zväčšuje sa, má nepravidelný tvar a okraje, mal by určite vyhľadať lekára. Už od šestnástich rokov by si mal každý nájsť čas na preventívnu kožnú onkologickú prehliadku aspoň raz ročne. Skúsený lekár za pomoci dermatoskopu je schopný odhaliť začínajúce bujnenie a uchrániť tak pacienta pred tým, aby sa nádor plne vyvinul. Smutné je, že zhubných melanómov pribúda aj u mladých ľudí.
Nevidíte to priveľmi dramaticky?
My tu predovšetkým vidíme, ako občas dopadnú ľudia, ktorí prídu s celkom malinkým, na pohľad nevinným znamienkom. Všetci si myslia, že znamienka, ktoré sú v rovine kože, nie sú nebezpečné a treba sa zbaviť len tých, ktoré vyčnievajú. Vo väčšine prípadov opak je pravdou. Pri väčších, vystúpených zamienkach ide väčšinou o nezhubné záležitosti, ale nebezpečná môže byť práve miniatúrna trojmilimetrová bodka, ktorú si sám pacient na svojej koži vôbec nevšimol. Ak zistíme, že ide o melanóm, je šťastie, keď ho zachytíme vo včasnom štádiu.
Sprvu sa nemusí vôbec nijako prejavovať?
Zrada je v tom, že nemusí. Keď začne krvácať, signalizuje to už spravidla vyššie štádium nádorového ochorenia.
Koľko melanómov zachytíte u vás v ambulancii, povedzme, za týždeň?
Obyčajne sedem až deväť. Je to dosť, ak uvážite, že melanóm je jedno z najagresívnejších nádorových ochorení.
Je pravda že starším ľuďom sa bunky nemnožia tak rýchlo ako mladým a nie sú preto tak veľmi ohrození?
To je ďalší neopodstatnený mýtus. Na veku vôbec nezáleží, iba na tom, akú má pacient genetickú výbavu a koľko slnečného UV žiarenia počas života absorboval. Nebezpečné je najmä prudké spálenie kože, prípadne poranenie znamienka. Melanóm je zákerný aj tým, že človek, ktorému sme ho raz diagnostikovali, už nikdy nie je zdravý. Chirurgickou liečbou, chemoterapiou a ožarovaním môžeme len docieliť, aby sa choroba zastavila. Aj po desiatich rokoch pokoja sa však z ničoho nič môžu objaviť nové metastázy.
Ako má človek postupovať ak zbadá, že jeho znamienko sa nejako mení?
Kožné pigmentácie by mal prezrieť najprv rajónny kožný lekár s dermatoskopom, ak si nie je istý diagnózou, mal by poslať pacienta k nám. Fungujú aj rajónne melanómové komisie v Košiciach, v Martine a v Banskej Bystrici. Ak sa však pacient rozhodne, že chce, aby sme ho vyšetrili u nás, nikoho sme ešte neodmietli. Mal by si však priniesť odporúčanie od obvodného lekára.
Prečo dnes chirurgovia už nie sú ochotní vybrať človeku znamienko, ak mu prekáža? Všetci najprv vyžadujú odporúčanie od kožného lekára.
Dermatológ by mal určiť, aké je to znamienko a ako ho treba vybrať. Má na to diagnostické prístroje a prax. Ak zistí, že je to nezhubný kožný novotvar, chirurg ho môže bez obáv odstrániť. Predtým znamienko lokálne umŕtvi. Ak však ide o podozrenie na nádorové bujnenie, odporučí dermatológ vyrezať znamienko aj s príslušným bezpečnostným lemom, čiže zdravou kožou, ktorá ho obrubuje. Pri malígnom melanóme treba nechať lem dvoj- až trojcentimetrový a operácia sa robí v celkovej anestézii. Zároveň sa robí takzvaná sentinel node biopsia, čiže vyberie sa strážna uzlina. Predtým si lymfatickú uzlinu treba zobraziť modrou farbičkou. Uzliny, rovnako ako znamienko podozrivé z nádorového bujnenia, sa histologicky vyšetria. Ak nie sú postihnuté, je to dobrý prognostický znak.
Ak je znamienko napríklad na tvári, kde by po chirurgovom skalpele mohla ostať jazva, odporúčate pacientom ošetrenie laserom?
Nie, laser onkodermatológovia odmietajú. Napriek tomu, že máme dermatoskop a pri určitých skúsenostiach sme schopní odhadnúť povahu znamienka, existujú névy, pri ktorých si nikdy stopercentne nemôžeme byť istí. Iba histológ stanoví diagnózu absolútne presne. Pri ošetrení laserom névus vlastne spálite - čo potom pošlete na histológiu?
Dnes už však existujú aj modernejšie diagnostické prístroje, napríklad digitálny dermatoskop. Nemôžno ani tomu dôverovať?
Je to len ďalší vývojový stupeň techniky, finančne veľmi náročný. Ale stále najviac záleží na lekárových skúsenostiach. Dada VÝŽINKÁROVÁ